|
 |
 |
God sommer
I denne utgaven av Gourmega setter vi spesielt fokus på lam. Vi gir i denne utgaven tips om hvordan å virkelig imponere venner å familie med et måltid hvor hovedingrediensen er lam. Du finner også mange gode oppskrifter basert på fargerike forfriskninger.
Vi håper du vil kose deg med matmagasinet og ønsker deg velbekomme til et magasin med masse inspirasjon
God sommer
Her kan du laste ned magasinet i PDF format. Hvis du ikke har Acrobat Reader kan du laste ned programmet ved å klikke her. p>
|
Les GourMega
|
Tidligere utgaver:
|
|
Miks din egen sommersalat!
Når varme sommerkvelder lokker oss utendørs og til grillen, er det ingen grunn til å legge kreativiteten igjen på kjøkkenet.
Hjemmebakt hever standarden
Alt smaker bedre når man baker det selv. Imponer gjestene med bakverk som både smaker, og skaper, en deilig hjemmelaget stemning.
Koldtbord - En sikker vinner
Det er vanskelig å tilberede kun ett måltid som alle gjestene vil like. Løsningen er å lage mange små.
Komponert med noen av havets beste råvarer sørger denne festmenyen for en utsøkt start på en lang og velsmakende sommerkveld.
Når duften av røkt tradisjon fyller rommene bringer den alltid frem mange gode minner.
Påskehøytidens vakreste kunstverk ligger klare i kjøleskapet.
Det eneste som mangler er litt maling.
Fargen og formen er fortsatt den samme, men med en liten vri.
Torsken er verdensberømt for sitt tidløse hakeskjegg, men også for sin gode smak.
Oksekjøtt er den perfekte ingrediens til en hyggelig middag i januarkulda.
En stor og lykkelig familie med over hundre medlemmer som har satt sitt preg på salater, middager og fruktfat over hele verden.
Når du ønsker å markere en spesiell dag, er hummer en sikker vinner.
Kjøkkensjefens favoritter akkurat nå!
Jørgen Kolderup er kokk og kjøkkensjef ved Fossheim Hotell i Hemsedal. Han er ikke i tvil om hva som til enhver tid er hans favorittmat; nemlig sesongens råvarer fra lokale matprodusenter.
Når kveldene blir lange, er det godt å benke seg rundt en gryte som syder varmt av smak og duft. Både supper og gryteretter inneholder ofte kjøtt og massevis av grønnsaker og vitaminer.
Varme overraskelser med og uten alkohol
Julestemning er små øyeblikk av lykke, vemod og nostalgi. Vi stopper opp litt, oppsummerer og minnes.
Vi har gjort en aldri så liten matreise rundt om i verden og sett på hva mennesker i ulike land spiser til jul.
Enget & Cavalli er to entusiastiske damer som har mye kunnskap om ernæring og helse. Gjennom kursvirksomhet ønsker de å gjøre deg kjent med grunnprinsippene i et balansert kosthold og inspirere deg til å sette teori ut i praksis.
En del mennesker reagerer på enkelte typer mat. Man skiller mellom allergiske reaksjoner, overfølsomhet overfor bestanddeler i maten og såkalt intoleranse.
Sidelangs mat på alle bord
Vi lar oss ofte fascinere av krabben, denne tøffe skapningen som vandrer sidelengs og har så fryktinngytende klør. Som mat er den fortreffelig.
Ost på fransk er mer enn føde. Franske oster er symboler på nasjonal og regional stolthet. Den er politikk, verdenshandel, gastronomi, kultur, og, hadde vi nær sagt, religion.
Nypoteter og nykål: Ja takk, begge deler!
Så enkelt og så utrolig godt. Nypoteter og nykål er smaken av blomstereng, sol og sommer, lagt på en tallerken med gode minner ...
Coop Mega Metro på Lørenskog, rett utenfor Oslo, sto ferdig i ny drakt den 4. desember i fjor. Butikken er nå dobbelt så stor som før, og gir alle muligheter for virkelig å fokusere på det man har tro på.
Det er hyggelig å kunne samle venner og familie rundt grillen en sval sommerkveld.
Noen foretrekker å kjøpe ferske reker, andre liker frosne. Uansett er gode, rene levevilkår i havområdet helt avgjørende for kvaliteten.
Deilige oster følges ofte av gode, velduftende brød. Her får du oppskrifter på brød som smaker godt, både med og uten ost. Og - som er utrolig dekorative!
Lam ligger på topp i Norge når det gjelder økologisk andel av type kjøtt.
For å gjøre det litt enklere, har vi invitert Dan Lystad, til å komme med noen gode råd om feststemte menyer til gode lag.
Nesten ferdig fra frysedisken
Scampi og gambas er stort sett det samme skalldyret. Forskjellen er at gambas som regel er større enn scampi og ofte selges hele med hodet på.
Spennende turmat for store og små
Ikke et vondt ord om den gamle, gode nistepakken, men brødskiver med pølse, ost og leverpostei kan fort bli litt kjedelig – spesielt for den yngre generasjonen.
Urter er ikke bare pynt på maten, men helsebringende i seg selv. De inneholder viktige vitaminer og mineraler, og mange tørkede urter inneholder faktisk et høyere innhold av
antioksydanter
Skei gjerne ut av og til, men ikke overdriv!
I disse tider, hvor vi oversvømmes av gode råd og kurer uten fasit og garantier, tenkte vi at det kunne være godt å spørre en ekspert på ernæring hva et menneske egentlig bør, eller ikke bør, få i seg i løpet av en dag – og hvorfor det?
Han er en ekte estetiker, den kjente TV4-kokken Bengt Sjöström. Han er også innehaver av Restaurant Linnea, et av Sveriges mest kjente spisesteder, og vinner av en rekke priser og utmerkelser.
- Å lage mat er rett og slett morsomt!
Det kommer vel ikke som noen overraskelse på noen at Geir Skeie storkoser seg på kjøkkenet.
Maten – den beste medisin!
God og sunn mat er avgjørende for et menneskes vekst, utvikling og trivsel.
Deilig mat til travle førjulsdager – enkelt, sunt og godt
Visst er det deilig å vite at det fins mat som både smaker godt og er sunn for kroppen, og at du kan tilberede den på noen få minutter!
Høstens lune hemmeligheter
Høsten er herlig. En stemningsfull tid som omslutter oss og gir oss hvile.
Det er lyst, det er lett – og, det smaker herlig. Kjøtt fra fugl er også noe av det sunneste du kan spise, og mat som nesten alle liker.
Lukk øynene et øyeblikk og hent frem lukten av jul. Eller la oss hjelpe deg, og nevne nellik, kanel, vanilje, anis og kardemomme.
Hos Mega på Kolbotn har det skjedd store ting i sommer. Butikken har økt fra 1.600 til 2.400 m2 salgsflate, antall ansatte har økt fra 40 til 60 og varelinjene er oppe i mer enn 8.000.
På leting etter den norske maten
Dagbladets prisbelønte matskribent Andreas Viestad kan spise det beste han vet hver dag. Akkurat det er han glad for at han slipper.
Når høststormene setter inn og temperaturen synker, har vi
verdens friskeste og reneste vann langs kysten og i fjordene.
Gravet og speket – med smak fra gamle tider
Graving og speking var opprinnelig konserveringsmetoder fra før
kjøleskapets tid.
Kjøtt med ekte smak av natur
Norsk vilt og lammekjøtt er i verdenstoppen, og nå er det sesong for begge. Vilt og lam har en særlig god evne til å
ta til seg smak fra naturen.
Mat med hatt og kuler med krutt
Sopp og bær hører høsten til, og har du ikke tid til å plukke selv, er det et stadig økende utvalg i butikken.
Verdens beste reker hentes på Grønland
Fryste reker er ikke sekunda vare. De er ferskere enn de ferske.
Kalde retter på varme dager
Maten er klar når du er klar. Av og til er det praktisk at maten venter på deg, og ikke omvendt.
En glaze er en marinade som i tillegg til å tilføre smak gir maten en blank og delikat overflate.
Det er egentlig ingen skumle hemmeligheter bak hjemme-lagd iskrem. Har du aldri prøvd, vil du oppdage at det både er lett og morsomt.
Hvorfor nøye seg med 5 om dagen?
Om sommeren får du ikke bare sol på huden. Du kan spise den! Frukt og bær er kortreist, rimelig og lett å få tak i.
Et spekebord går aldri av moten. Skinke, fenalår, pølser, snabber, flatbrød og smaksrikt tilbehør har samlet gjester og venner rundt bordet i århundrer, i arbeid og til fest.
Kylling – lett på alle måter
Har du kylling i huset, er du aldri opprådd for middagsideer.
Coop Mega Årnes: Årets Matgledebutikk 2007
I”Butikk i særklasse”, ”inspirerer til gode matopplevelser”.
Superlativene hagler i juryens begrunnelse for den høythengende prisen Årets Matgledebutikk 2007.
Nysgjerrig på økologisk mat? Mange mener at den overgår alt annet i smak.
Nye Coop Mega Askim: Topp moderne, innbydende og innholdsrik
Jeg har kjempetro på denne butikken!, sprudler butikksjef Geir Forberg på åpningsdagen i Askim. – Coop Mega har et overordnet konsept som beskriver den ideelle butikken.
Økologisk mat på fremmarsj
Etter at Coop innførte en permanent 15 % medlemsrabatt på økologisk dyrket frukt og grønnsaker, økte omsetningen markant.
Vintermørket tapper deg for energi. Dette kan relateres til maten du spiser. Jern er viktig for å føle seg opplagt.
Nøtter – naturens egen snacks
Har du noen gang sett et energifattig ekorn? På tide å gi ekornet kamp om godene! Nøtter strutter av vitaminer, mineraler, antioksidanter, sunt fett, Omega-3 og andre stoffer vi har usedvanlig godt av.
Wokpannen har sin opprinnelse i Asia, der mangel på brensel gjorde at man måtte finne tilberedningsmetoder som var raske og effektive.
Kroppens næringsbehov forandrer seg med alderen. De fleste livsfaser har sine spesielle behov. Dette stiller krav til maten vi spiser. Hvilke matvarer vi bør velge avhenger av om vi trenger å vokse, fylle på eller forebygge.
I Kroppen har daglig behov for mange forskjellige næringsstoffer. Dersom kosten er variert er det lett å få i seg alle nærings-stoffene i rett mengde
På Lista styrer dirigenten butikken, og orkesteret er med på notene.
Lista har mer enn fyrtårn å skryte av. Coop Mega Lista rager like høyt i butikksammenheng.
I jula står det beste på bordet
Straks nissen har fått grøten sin, er det tid for å tenke tradisjon, familievaner, juleknask og julemiddag med tilbehør vi nesten bare serverer til jul.
Vi skal ikke bekymre oss for mye over fettinntaket i noen skarve dager rundt jul og nyttår.
Sitrus i vinterens mat og drikke
Det fins kokker som ikke kan gjøre jobben sin uten å ha ferske
sitroner for hånden. Et snev av sitrus fremhever andre smaker og setter en frisk spiss på det meste.
Frelsesarmeen byr på mer enn åndelig føde. Nå er kokeboka ”Suppe på en spiker” ute på gata. Bokstavelig talt.
Høsten - den frodige årstid!
Selv om vi nesten alltid har noen sesongvarer å glede oss til, er høsten den virkelige sanke- og høstetiden, et eldorado for elskere av friske råvarer.
Klassisk julemat med ny vri
Man skal ikke tukle med julemattradisjonene i Norge. Men i romjula kan vi vel eksperimentere litt?
Lag julematen som du pleier. Men legg til noe...
La det være sagt med en gang: Vi fikler ikke med julemiddagen! Men tenk om et nytt tilbehør løftet den enda et hakk? Tenk om...
Ferkvaresjefenes beste bifftips
Lurer du på hvordan man lager den virkelig gode biffen?
La ferskvaresjefene fra Coop Megas butikker guide deg med sine beste bifftips.
Posesaus med ekstra snert
Posesaus er en velsignelse i hverdagen. Med enkle midler gir du den ditt personlige preg.
Det er bryet verd å marinere maten før grilling. Kjøtt blir
mørere og får akkurat de gode smakene du velger å
tilføre. Effekten øker hvis marineringen får litt tid på seg.
Fra fjelltoppen til verdenstoppen
Naturgitte beiteforhold og god tilgang på rent og særpreget fôr, gir det norske høstlammet mørhet og smak på øverste hylle.
Syns du en 3-retter kan bli i meste laget? Bytt den med en 5-retter!
Med hele verden på menyen
For de fleste av oss er Haugen-Gruppen en ukjent aktør på dagligvaremarkedet. Men det er bare inntil du ser hvilke varemerker de leverer.
BBQ: The real american way
Hagemat står høyt i kurs i USA, men amerikanerne opererer med et tydelig skille mellom grilling og barbeque (BBQ).
- Nå er jeg stolt, sa ordfører Stein Knutsen, mens han resolutt klippet over snora til Raufoss Kjøpesenter.
Salat - en herlig blanding
En salat er enkel å definere: Det er en blanding! Du kan blande det meste; frukt, grønnsaker, kjøtt, kylling, fisk, skjell, ost osv.
Lyst på noe godt? Bruk fryseren!
Kan du lage isbiter, kan du lage saftis. Og derfra er ikke veien lang til de lekreste iskremer, sorbeter og kjølende moussevarianter.
Ja takk, begge deler! Det fins flere grilltyper og grillteknikker, alle med sine tilhengere. Men til syvende og sist er grilling et spørsmål om smak og behag.
Festbord: lekkert med tapas
Små, delikate munnfuller hører festen til. I vår tradisjon er det vanlig å servere kanapéer eller små komposisjoner på cocktailpinner samtidig som velkomstdrinken nytes.
Du har kanskje tatt pause fra fårikål og pinnekjøtt så du har noe å se fram til i høst og vinter?
Egg er et av våre mest anvendelige næringsmidler. Det brukes i alle typer mat, fra frokost, middag og lunsj til sauser, supper, bakverk, kaker, kremer og desserter.
Norges største sjømatentusiaster er samlet hos Eksportutvalget for fisk AS (EFF) i Tromsø. Utvalgets overordnede mål er at enhver verdensborger skal tenke ”Den beste sjømaten kommer fra Norge”.
Vår alles forening, enten vi vil eller ikke
66 nordmenn får diagnosen kreft hver dag. Over halvparten av dem gjenopptar et fullverdig liv etter behandling. Forskerne løser gåte etter gåte, med Kreftforeningens hjelp.
Alltid rågodt - ikke alltid rått
Men går du på sushibar for å være trendy, ligger du et par tusen år etter. Den ”moderne” sushi ble til i byen Edo, forløperen til Tokyo, på 1600-tallet.
Japan - et kulinarisk mekka
Maten i Japan er unik og totalt ulik mat fra andre land. Landet er jo, som øyrike, naturlig separert fra resten av det asiatiske kontinentet.
Mange års forskning på fôr, oppdrett og levevilkår har gitt oss et svinekjøtt som er saftig velsmakende og likevel magert.
Fisk er verdens sunneste delikatesse. Det eneste gale du kan gjøre med fisk, er å koke eller steke den for lenge.
Velsmakende mat fra det nære østen
Matkulturen i Øst-Europa er en godt bevart hemmelighet. Dels skyldes dette jernteppet rundt den gamle Sovjetunionen.
– Det forundrer meg at forhandlere kan komme ut av møterommene sine med dype rynker i pannen og si ”vi måtte nøye oss med et kompromiss”.
Selv om du kan kjøpe ananas hele året, er den mer smakfull og moden i visse perioder av året.
Et vaskekte fransk brasserie et steinkast fra Karl Johan, med enkel mat, løse snipper og overfylte langbord som gjør at du nesten er nødt til å hilse på nabogjesten. Menyen er rendyrket fransk. Ikke kokken.
Her finner du de aller viktigste ordene og uttrykkene fra det franske kjøkkenet. Til hjelp når du skal bestille, eller lage egen mat.
Ost - en kroppsdel for en franskmann
I løpet av 14 dager spiser 94 % av franskmennene ost. Til lunsj, som dessert, i maten, på brødet eller som snack. Det gjør Frankrike til verdens mest ostespisende nasjon.
Spis grovt brød og grønnsaker og kos deg med en saftig biff i ny og ne. Så er du sikret å få i deg nok jern!
Trivselspendler mellom Asker og Provence
Da Grete Roede bestemte seg for å kjøpe hus i Provence, var det meningen å tilbringe 1/3 av tiden i Frankrike og 2/3 hjemme i Norge. Det ble motsatt.
Nå er endelig sommeren her. Etter en lang og kald vinter skal det bli godt å sette seg ute på terrassen å nyte sol og varme. Samle venner med god mat og godt drikke
Nesten Sicilia midt i Oslo
Kledelig plassert et trøffelkast fra Det kongelige norske Utenriksdepartement, ligger et lite stykke vaskeekte Italia. Restaurant San Lorenzo
Salt snacks på varme dager
Speking er en konserveringsmetode vi strengt tatt ikke trenger lenger. Men tradisjonene holdes i hevd: Nå lager vi spekemat fordi det smaker så godt.
Krydderurter beriker kjøkkenet! Friske krydderurter som sprer sin duft i kjøkkenet, stimulerer sansene og appetitten.
- Kan du røre på deg? Ok, da trimmer du.
- Alle kan trene, uansett utgangpunkt, smiler Jaquesson, TV2s faste mandagsmorgentrimmer og en av landets mest erfarne aerobicinstruktører. Vi kan trygt kalle henne en pionér på området, etter mer enn 20 år på banen.
Drivkraften må være lystbetont
Jeanette Roede om å justere livsstil: - Svært mange går rundt med et ønske om å komme i bedre form, spise riktigere, leve sunnere eller gå ned i vekt.
Norge har etter hvert markert seg ettertrykkelig i det internasjonale kokkemiljøet. Møt Tom-Victor Gausdal, sølvvinner i Bocuse d`Or 2005.
Nudler og ris - rimelig og anvendelig til det meste!
Det kommer knapt et måltid på bordet i et asiatisk land
uten at nudler eller ris - eller begge deler - serveres i eller
til maten.
Indisk mat - atskillig mer enn ”rice and curry”
De fleste assosierer ”indisk” med karri,sterkt krydder og ris. Det er forsåvidt korrekt, men det indiske kjøkkenet har uendelig mye mer å by på.
Dette gir den indiske smaken!
Her får du en kortfattet beskrivelse av de vanligste ingrediensene i indisk mat.
Bestill et pledd for fire og spis ute i dag!
Det eneste som kan slå et vellykket og minneverdig måltid inne, er et vellykket og minneverdig måltid ute.
Mr. Norway Cup: Den uknuselige glassmester
Han skal visst ha gått i tresko daglig de siste 20 årene. Bortsett fra den dagen han giftet seg. Der syns til og med Frode Kyvåg det går en grense.
Sennep vekker for de fleste av oss umiddelbart assosiasjonen ketchup. For det er på pølsen vi som oftest bruker sennep. For lutefiskelskerne er måltidet spolert uten en god sennep til.
|
 |
Varmt vær innbyr til enkle, lette måltider. Her er noen velsmakende forslag som metter uten å ligge for tungt i magen.
Smaken av store, friske, søte, røde, solmodne jordbær kaller fram selve essensen av sommer fra barndommen, med varme, bekymringsløse dager som varte evig.
Lett fingermat passer ypperlig som appetittvekkere, snacks eller som hovedrett. Enkelt å lage og rydde opp da man ikke trenger verken bestikk eller tallerkener.
Etter en lang vinter vekkes gode minner til live når omgivelsene
blomstrer atter en gang.
Uten mat og drikke, duger festen ikke. Her er noen tips til hvordan man lager søt og frisk drikke til sommerfesten.
Påskens fristende matopplevelser
Det er høysesong for tusenvis av skifrelste nordmenn, men for mange er det helt andre opplevelser som står på menyen.
Som en fristende magnet har den tiltrukket seg en hel verden av sjokolade-elskere.
Appelsinens allsidighet gjør at den egner seg like godt i en dessert som i en hovedrett.
Vi har satt sammen de beste råvarene fra sjø og land for å by deg på fem vidunderlige oppskrifter.
Lag gull av gråstein til fast lavpris
Med gode produkter til fast lavpris er det lett og rimelig og tilberede et skikkelig gullmåltid.
Frosne bær er udetonerte kraftsalver som bare venter på å blandes, mikses og drikkes.
Tørr fisk gir vann i munnen
Tørrfisk er Norges eldste eksportprodukt. Den tørkes naturlig ute i to til tre måneder, og er et fantastisk utgangspunkt for veldig gode fiskeretter.
Vær så god, her får du kokkens hemmelige oppskrift på noe vi mener må være en av verdens beste pizzaer. Tomatsausen og fyllet er så godt at smaksløkene jubler av fryd.
Tradisjonen tro med 7 slag på bordet
Mange mener at det ikke blir ordentlig jul hvis de ikke har ekte hjembakst å by på - og helst sju slag.
Annerledes pepperkaker for store og små
Når en pepperkakebaker baker pepperbakekaker - kan det være kjempegøy å gjøre en vri!
Vi høster epler, plommer og pærer
Naturen er fantastisk. Tenk at vi kan plukke så flott mat rett fra trærne – og så godt som det smaker!
Kongekrabben er også kjent under navnet kamtsjatkakrabbe. Den ble introdusert fra Okhotskhavet på den russiske Stillehavskysten til Barentshavet av russiske forskere for rundt 40 år siden
Med lam og vilt på høstgrillen
Herlige, møre fileter av lam og vilt kan behandles likt på grillen. Hovedregelen er at filetene trenger lite varme og kort steketid.
Langs den nasjonale turistveien riksvei 55, er det opprettet en egen matrute. Hele 12 serveringssteder har gått sammen om dette, og markedsfører seg med utgangspunkt i servering av lokalprodusert mat.
På pilegrimsferd til Normandie
«Cheese!» Fire nye ostespesialister smiler om kapp i avgangshallen på Gardermoen. Liv Bakkan, Marte Berntzen, Elisabet Skeivik og Gunn Stokkeland vant Coop Megas ostekonkurranse, og belønningen falt i smak: Studietur til Frankrike!
Melon er en frukt og tilhører samme familie som agurk og gresskar. Vanligvis deler vi melonene inn i to hovedgrupper; vann- og sukkermeloner.
Kanskje er du også en av dem som husker syttitallet og koldtbordene med kabaret? Standard innhold i kabaretene den gang, var reker, gulrøtter og grønne erter.
I de fleste smakstester går norske jordbær ut som en suveren vinner. Men hva skyldes det egentlig at de norske bærene stort sett er større, rødere og søtere enn andre?
Trend: Dampovn på kjøkkenet
Glem mikrobølgeovn og gass, nå er det dampovn som gjelder. I den beholder maten både vitaminer, næringsstoffer, fasthet og farge.
Mai er forventningenes måned og gir mange av oss en forsmak av sommer og kjærkomne fri-dager.
Sunt, godt og populært! Inntaket av salat øker, særlig blant ungdom og voksne menn.
Stadig flere velger å grille. Grilling er sosialt og hyggelig, maten blir utrolig smakfull og, ikke minst, sunn.
Røros, et lite stykke Norge – i Sør-Trøndelag
Opprinnelig kommer han fra Sundsvall i Sverige, men etter 14 år i Norge er han nesten norsk.
For at du som kunde i Coops butikker skal få trygge varer til enhver tid, arbeider Coop aktivt for å sikre kvaliteten.
Cajun-mat oppsto blant småkårsfolk i cajun-befolkningen, i delstaten Louisiana, USA. Maten er landlig, sesongbasert og kraftig.
Maten – den beste medisin!
God og sunn mat er avgjørende for et menneskes vekst, utvikling og trivsel.
I høst lanserte vi i Coop en ny serie matvarer under vårt eget merkenavn, ”Smak forskjellen”.
Noen ganger skal man unne seg en ferdig middag. Kanskje har du ikke tid til å lage noe selv, kanskje orker du rett og slett ikke.
Tittelen på boken til Sverre Sætre, som er konditormester og eier av Sverre Sætre konditori på Briskeby i Oslo, treffer noen og enhver av oss, særlig på denne tiden av året.
På leting etter den norske maten
Juletradisjoner er ikke til å spøke med. For noen blir det ikke julestemning i det hele tatt, hvis ikke alt er gjort på samme måte som året før – og året før det.
I september er lammeslaktingen godt i gang og man kan henge de første sidene med pinnekjøtt inn på stabburet, man kjøper inn multer og gris, og planlegger patéer og terriner.
Sprudlende drikke i høye glass. En følelse av at noe er forbi, blander seg med forventningen om alt som skal komme.
På Opaker Gård står naturen på menyen. Hver dag, hele året.
Restaurant Setra i Stavanger beveget menyen
fra Provence til Jæren. Det Nordiske kjøkken kommer for fullt.
Perfekt sushi på ditt eget kjøkken
Sushi-kulturen har eksistert i over 2000 år, etter en forsiktig oppstart i Edo, byen som i dag er den japanske hovedstaden Tokyo
Endelig åpen etter mye støv og støy!
Det har vært en forstyrrende byggeprosess, men nå ser vi
at det var verdt innsatsen, sier butikksjef Mette Wersland.
Småfekjøtt og storfekjøtt - den møre kalven og den anvendelige oksen
Det er ikke mange årene siden du måtte se langt etter kalvekjøtt i norske butikker.
Grillet mais er vel og bra. Men har du prøvd blåbær til grillmaten?
Grill helt, ikke stykkevis og delt!
Lær deg knepene med helstekt kjøtt. Den største fordelen med helstekt kjøtt, er at du alltid får et saftig og velsmakende grillresultat.
Fra åker til grill - det er lett å grille vitaminer!
Frukt og grønnsaker egner seg godt på grillen. For å bevare
næringsinnhold og saftighet, er det viktig å bruke varm grill og kort tid på risten.
Fra ferskfryst til nygrillet på få minutter
Mange kvier seg for å legge sjømat på grillen. De har virkelig et luksusproblem!
Er du blant dem som forventningsfullt venter på
vårens ferske godsaker? Nå slipper du å vente lenger.
Kosthold for folk i farta
Alle som driver fysisk aktivitet har stort utbytte av å tilrettelegge kostholdet.
Koldtbord holder vertens hode kaldt
I Det er mye godt på et koldtbord. Det beste er at vertskapet kan delta på festen.
Økt satsing på sunnhet & miljlø
Nå kan du velge og vrake blant ca 30 økologiske matvarer i Coops eget sortiment, som til sammen danner en god basis for et kosthold som både er økologisk, variert og velsmakende.
Fersk eller fryst, alle liker torsk
Har du planer om å introdusere de minste for annen fiskemat enn den pinneformede, er det en god idé å satse på torsk
Moderne gårdsdrift på naturens premisser
På Fokhol er det nesten bare traktoren som ikke er økologisk. Derfor bruker de hest så mye de kan. Og det kan de ganske mye.
Mattilsynets beste råd: Skyll frukt og grønnsaker!
Mattilsynet er Statens tilsyn for planter, fisk, dyr og næringsmidler. Det er de som nedlegger importforbud og advarer forbrukerne når det oppdages bakterieinfiserte og helsefarlige varer.
Smoothies – flytende energi
En smoothie basert på frukt, bær eller grønnsaker er et perfekt lite mellommåltid.
Det ruller en helsebølge over landet. Vi snakker ikke om en fanatisk bevegelse som vil gjøre oss alle til vegetarianere eller ananasslankere. Det er snakk om en generelt økende kostholdsbevissthet blant folk flest.
Drikke til ditt økologiske måltid
Tilbudet av økologiske matvarer, frukt, grønnsaker, meieriprodukter, brød og kjøtt øker for hver dag som går.
Prøv disse spennende alternativene til kaffe, gløgg og kakao! Selv i tropiske strøk er varme, søte drikker utbredt. Selv i tropiske strøk er varme, søte drikker utbredt.
Champagne - kongen av festdrikker
Den sprudlende vinen fra Frankrike har en lang og munter
historie fra verdens sosietetsliv. Champagne hører naturlig
sammen med kongehus, filmstjerner, dansedivaer og
førstedamer.
Vi ønsker et ekstra godt nytt år
Lyst til å bruke litt tid på mat som er ekstra forseggjort både smaks- og utseendemessig?
Nøtter og tørket frukt er drivstoff for kroppen. Mange har
nå for alvor oppdaget at nøtter er en velsmakende og
rask måte å heve energinivået på.
Lattlaget, lettspist førjulsmat
Tenk om førjulsdagene kunne hete akkurat det, og ikke ”førjulsstria”. Ofte går matlagingen på halv tolv fordi man
ikke syns man har tid til å lage skikkelig mat, men det fins det en råd med.
Alle vet at en skvett god vin kan løfte en matrett til nye høyder. Men øl står ikke på noen måte tilbake for vin i så måte.
Nesten annenhver nordmann spiser ribbe på julaften. Like mange spiser kalkun i løpet av jule- og nyttårsperioden.
Perfekt ribbe – alltid! Angsten for myk svor på julaften er totalt ubegrunnet. Følg kokken Magnus Sjøbergs råd, og du er sikret en knasende opplevelse. God jul!
Lutefiskkongen av Wisconsin
Vi har avtalt en lutefisksamtale med Jan Otto Johansen, og sitter i fredelig fiskepassiar ved et fortausbord på Røa. Den tidligere Dagbladet-redaktør, NRK-korrespondent og politiske kommentator nyter en sigar og en kopp kaffe.
Engebret Café i Oslo: Oslos eldste café er en av byens mest populære lutefisksteder ved juletider.
Måltidet som gjør alvorlige voksne til smilende barn
Akevitt er norsk kultur på sitt beste. I mange hundre år har nordmenn brent, krydret og nytt de gylne dråper.
Sats på god mat i januar også!
Bondeanger etter julematen? - En av hemmelighetene bak vellykket vektkontroll er god mat!, sier Jeanette Roede i Grete Roede AS.
Vilt i butikken, kos i stua
Jegerne har gjort sitt, nå er det vår tur.
Norges første Mega-butikk i ny utgave
I Kopervik tåler kundene det meste. Grensen går ved frosne reker.
Et løft for økologisk frukt og grønt
Syns du økologiske varer koster for mye? Har du opplevd at de kan være vanskelige å oppdrive? Den nye medlemsfordelen gjør noe med begge deler.
Bruk sommerens beste smaker på nye måter
Skalldyr, makrell og bringebær er selve inkarnasjonen av sommer, sol og ferietid.
Man kan si mye pent om Drøbak, men ved havet ligger byen ikke. Oslofjorden er på sitt smaleste like utenfor den idylliske småbyen, og vannet er salt. Men havet? Nei.
Ekstra smak med marinader, kryddersmør og sauser
Er det kanskje på tide å gi hvitløk-smøret konkurranse? Marinader, kalde sauser og kryddersmør hører definitivt grillselskapet til.
Piknik - nyt maten i naturen
Det er greit at du svetter litt i sommervarmen. Men du klarer deg sikkert uten svett ost?
Store smaker på liten grill
Lager du mange forskjellige småretter, står smaksopplevelsene i kø. Bruk den spanske tapas-tankegangen, med mange små munnfuller i stedet for et digert kjøttstykke til hver.
Vin som fag, mat som hobby
Følger du med på morgensendingen på P4 eller GodmorgenNorge på TV2, kan du lett gå i fella og tro at vineksperten Christer Berens egentlig er kokk.
Hett klima, varme mennesker, hot mat
Matkulturen nord i Afrika og i Midtøsten bærer preg av måtehold, sjølberging og optimal utnyttelse av begrensede ressurser. Men maten er på ingen måte kjedelig.
Urter og krydder står sentralt i matlagingen i Nord-Afrika og Midtøsten. Mange av smakstilsetningene er velkjent også hos oss, men bruken og ikke minst kombinasjonsbruken varierer merkbart.
Kombinasjonen av olje og eddik er kjent i store deler av verden. En klassisk vinaigrette består av 3 deler god olje og 1 del god eddik, litt salt og et dryss pepper.
Enorm Megabutikk på historisk grunn
Sent i november 2006 kunne Coop Mega Madla ønske velkommen til Norges største Megabutikk. Selvsagt var det kamp om tilbudsvarene.
Noen hver kan bli forvirret når vinekspertene beskriver viner med ord som ”jord, kritt, tobakk, aceton, murstein, kjeller, bær og lær”.
Energibombe - En trussel mot slapphet
Grønnsaker i ”flytende form” beholder alle sine gode egenskaper og tas raskere opp av kroppen enn fast føde.
Fersk fisk lokker kundene i garnet
Økt satsing på sjømat i 2007. Fisk tiltrekkes av agn. Kunder biter på kvalitet.
Du trenger ikke ofre vekta en tanke når du spiser kylling. Hvitt kjøtt fra fugl er noe av det magreste du kan spise.
Helt rått? Eller bare kok?
Frukt og grønnsaker er bra for helsa. Et høyt inntak av frukt og grønt kan redusere risikoen for ulike kreftformer, hjerte- og karsykdommer, diabetes og alderssykdommer.
Søtsaker som topper kransekaka
Ta steget forbi riskremen denne jula! Dessertkokkens resept for himmelske nytelser er tålmodighet og nøyaktighet.
Frankrike - leve for å spise
Det er ikke tilfeldig at matbegrepene ”gourmet” og ”gourmand” stammer fra Frankrike. Måltidet er viktig for en franskmann, kanskje viktigere enn for noen annen nasjonalitet.
Fransk ost og vin - den klassiske kombinasjon
Frankrike har en lang og variert historie med osteproduksjon basert på lokale råvarer. I sin enkleste form består et fransk ostemåltid av ost, vin, litt brød og en kniv.
Grenseløs konkurranse om kundene
Mega Kongsvinger ligger 35 minutter fra EU. Charlottenberg og Eda er hjemmebane for folk fra Kongsvinger og resten av det sydlige Hedmark, akkurat som Svinesund og Strömstad er det for Østfoldbefolkningen. Handler nordmenn i Kongsvinger i det hele tatt?
Det fins sikkert en million ingredienser. Disse er typisk franske i hele eller deler av landet.
Mange anser det italienske kjøkkenet for å være verdens ypperste. Landet har 20 regioner som stolt byr på hver sin meny med mat du ikke finner andre steder.
Mesterkokk med forkjærlighet for sesongens råvarer
Jørgen Kolderup må ha fått smaken på akevitt tidlig. I en alder av 23 stakk kokken fra Son like godt av med førstepremien i Arcus´ konkurranse ”Linie Award” høsten 2004.
Anne Haavind: Multikunstner på tsjekker´n
Anne Haavind er innfødt Oslojente med mange jern og en god del glass i ilden. For de kunst- og designinnvidde er hun godt kjent både som grafiker og som formgiver av robuste glassgjenstander i smakfulle farger.
Ifølge den kinesiske tenkeren Lao Tse er det å «styre en stor nasjon som å lage mat av en liten fisk – for mye håndtering er ødeleggende».
Fornyelse ble en fornøyelse
Å endre lokaliseringen av en butikk gir alltid grunn til bekymring for en butikksjef. Vil kundene følge etter når butikken flytter
på seg? Vil nye kunder komme til?
De mineralene vi kun trenger i små mengder, 100 mg eller mindre per dag, kaller vi sporstoffer.
Spis mindre og sunnere fett! Du har sikkert hørt den før. Men hvorfor dette maset når vi daglig spiser 30 gram mindre fett enn for 30 år siden?
Det kommer mer godt fra havet enn fisk og skalldyr. Saltvann, for eksempel.
Det er slutt på de tider da du bare kunne velge mellom
kneip og loff! Mega-butikkene utvider stadig sitt utvalg
av nystekt brød.
Derfor smaker asiatisk mat asiatisk!
Råvaretilgang og -bruk varierer endel på det store asiatiske kontinentet, men enkelte ingredienser går igjen mange steder.
Olaf Tufte; 193 cm konsentrasjon
I noen pinefulle minutter har tvilen tatt tak både i Horten Roklubbs lokaler og i de tusen hjem. Har vi tatt OL-gullet på forskudd? Det "sikreste" av alle? Men rett før målstreken setter Olaf Tufte inn et ekstra gir og sikrer Norge seieren.
Sauser og dressinger er prikken over i´en når
du serverer grillmat. Her har du et arsenal av tips til all slags
mat.
Best å gjøre som mora di sier, Jens!
Sukker er et frydefullt nytelsesmiddel som alltidg har mobilisert advarsler fra mørkemenn med hvinende bor og husstellærerinner med høyt hevede pekefingre.
Ølhilsen fra vinkjelleren
Denne gangen blir det lite vinprat, men desto mer om øl og akevitt! Julen er jo tradisjonelt tid for denne typen drikke i Norge. Forklaringen ligger i våre urgamle matvaner i mørketida.
Det asiatiske kjøkken har for alvor fått
fotfeste i Norge. Asias mattradisjoner
skiller seg vesentlig fra våre, særlig
med tanke på bruk av sterke urter,
grønnsaker og krydderslag. Det ikke lett å
finne passende drikke til denne type
mat. Særlig ikke vin.
Sukker er en dominerende ingrediens i en konditors hverdag.
En konditor lager kaker, konfekt og desserter, så Trine Nilsens firma Sweetart har betydelige utgifter til sukker, melis og andre kilende søte ting.
|
|
|
|
 |
|
|
|
© Coop Norge 2010 |
Org. nr: Coop Norge Handel AS: 961 271 460 - Coop Norge SA: 936 560 288 |
|
|
 |
|