torsk
Stekt torsk med spenstig chorizosalsa og blomkålpuré
Stekt torsk er en flott og delikat fisk å servere til gjester. Serverer du den med vår chorizosalsa og hjemmelagde blomkålpuré, får du en smakskombinasjon som virkelig imponerer!

45min / 15min forberedelsestid
Vanskelighetsgrad: Middels
Ingredienser
4 porsjoner
Stekt torsk:
800glettsaltet torsk, med skinn
4feddknust hvitløk
1sssolsikkeolje til steking
2sssmør til steking
en fjerdedeltspepper
Chorizosalsa:
2ssristede pinjekjerner
2ssExtra virgin olivenolje
100gchorizopølse
2stksjalottløk
6stktørkede aprikoser
1sssherryeddik
2feddfinhakket hvitløk
2stilkergrovhakket timian
1sssitronsaft
en fjerdedeltsflaksalt
Blomkålpuré og stekt blomkål:
1stkblomkålhode
1stkpotet
2feddhvitløk
en halvdlmatfløte
2ssExtra virgin olivenolje
1sssitronsaft
en halvtssalt
en fjerdedeltsnykvernet pepper
1sssmør til steking
1klypesalt og pepper
Fremgangsmetode
Stekt torsk
Skrap bort løse fiskeskjell og tørk torskefileten godt med kjøkkenpapir. Del i passe store porsjonsstykker. Knus hvitløksfeddene lett med bredsiden av en kokkekniv og fjern stilkfeste og skall.
Stek torskefiletene med skinnsiden ned, sammen med hvitløksfeddene, olje og smør, i ca 10 minutter. Bruk en skje til å øse fettet over fisken underveis. Krydre med nykvernet pepper. Torsken er ferdig når den flaker seg og slipper skinnet.
Server med lun chorizosalsa, blomkålpuré og stekt blomkål.
Chorizosalsa
Rist pinjekjernene i en tørr stekepanne til de begynner å «svette» og få litt farge. Sett til side.
Senk temperaturen til middels sterk varme og ha i olivenoljen. Stek chorizo et par minutter under omrøring.
Tilsett sjalottløk, aprikos og sherryeddik og la alt småsurre 2-3 minutter til løken er mør og blank. Vend revet hvitløk, timian og pinjekjerner inn i chorizosalsaen. Smak til med sitronsaft og salt om nødvendig. Hold salsaen lun til servering.
Blomkålpuré og stekt blomkål
Del blomkål i to. Del halvparten av blomkålen i mindre buketter og kok sammen med potetterninger og hvitløksfedd i usaltet vann til alt er mørt (12-15 minutter).
Hell av kokevannet og tilsett fløte, olivenolje og sitronsaft. Bruk stavmikser til å kjøre til en myk puré. Smak til med salt og pepper.
Skjær resten av blomkålen i skiver. Stek i smør på sterk varme til blomkålen har fått god farge og er blitt litt mør. Krydre med salt og pepper.
Tips!
Får du ikke tak i lettsaltet tosk kan du også bruke skinn- og benfri torskefilet. Dryss en spiseskje grovt salt pr 100 gram fisk over filetene og la dem ligge i 15 minutter. Skyll deretter fisken i kaldt vann og tørk godt med kjøkkenpapir.
Stek på samme måte som beskrevet over, men vær obs på at fisken lettere kan falle fra hverandre uten skinnet.
Andre relevante oppskrifter
▆▆▆▆▆
▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆ ▆▆▆▆▆▆▆▆ ▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆
▆▆▆▆▆
▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆ ▆▆▆▆▆▆▆▆ ▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆▆
▆▆▆▆▆